הבלוג של קומסי

מהו צילינדר?

מהו צילינדר ומה פירוש משקפי ראייה עם צילינדר

פירושה של המילה צילינדר (cylinder) הוא המונח הגיאומטרי ״גליל״. בהקשר של הראיה, המונח מתייחס לעיוות או מריחה בכיוון מסויים אשר מייצג את זווית הצילינדר (Axis).

חשוב לציין, ההתייחסות השכיחה באוכלוסיה למונח צילינדר מוטעית לרוב כאשר חושבים שצילינדר מצביע על בעיית ראיה כלשהי.

צילינדר הוא הפתרון ולא הבעיה. הבעיה של העיוות ו/או מריחת האור הנ״ל נקראת אסטיגמציה (Astigmatism) והפתרון האופטי לבעיית האסטיגמציה נקרא צילינדר.

לאחר בדיקת הראיה, כאשר האופטומטריסט או רופא העיניים מודיעים לפציינט שיש לו ״צילינדר״, הם מתכוונים שניתן לתקן את בעיית האסטיגמציה שלו בעזרת תיקון צילינדרי אופטי. לכן, מפאתי נוחות והתאמה למונחים השגורים, נתייחס לצילינדר כאל בעיית ראיה, אך יש לזכור שהצילינדר הוא הפתרון לאותה בעיה הנקראת אסטיגמציה.

הדרך הקלה להבין מהו צילינדר היא לדמיין את העין שלנו בצורת כדור (sphere). הצילינדר מתרחש כאשר הכדור מקבל צורה גלילית ולכן האור שנכנס לעין נמרח ומתעוות בדרכו לקולטני העין (הרשתית), דבר שגורם לחוסר מיקוד (פוקוס).

כאן התוצאה הסופית, השוואה בין ראיה ללא צילינדר (התמונה הימנית) לעומת עם צילינדר (תמונה שמאלית).

הדרך הארוכה והמדויקת יותר היא לדבר על צירי כוחות (Power Meridians). לכל תווך אופטי ישנם מספר גורמים אשר קובעים את כמות וזוית שבירת האור דרכו. בין אותם גורמים קיים גורם הקימור הרלוונטי למונח צילינדר. ככל שמשטח אופטי קמור יותר – האור ישבר יותר ולכן כוח השבירה (הנמדד ב- Diopter ) שלו חזק יותר.

על מנת להבין איך קימור שונה קשור לצילינדר, ניתן לדמיין את ההבדל בין הקימורים השונים של ביצה לקימור האחיד של כדור.

בביצה – ישנם חלקים שהם פחות קמורים – אותם חלקים יגרמו לשבירה מופחתת של האור מאשר החלקים הקמורים יותר ולכן יקבלו כוח דיאופטרי נמוך יותר בניגוד לחלקים הקמורים יותר (קודקוד הביצה) שם האור ישבר יותר. עכשיו תדמיינו עין בצורת ביצה ולא בצורת כדור (לצורך הנושא, זוהי העין הצילינדרית שלנו). נשאלת השאלה האם הביצה היא עומדת, שוכבת או בכלל באלכסון? זה מה שיקבע בסוף את זוית הצילינדר (axis).

זוית הצילינדר היא זוית המריחה של האור – האם האור נמרח באלכסון, בציר האופקי או בציר האנכי.

איך נראה מרשם למשקפיים עם צילינדר?

המרשם למשקפי ראייה עם צילינדר בנוי משלשה חלקים: ספייר, צילינדר וזוית ונראה כך: זוית צילינדר ספייר איזו עין (ימין) R -3.00 -1.00 x 90 הזוית מתארת את כיוון המריחה של האור (במעלות), ערך הצילינדר מתאר את כמות המריחה (או הבדלי הקימורים של העין בכוח דיאפטר) ומספר הספייר מציין את הכוח הדיאופטרי בציר הפחות קמור של העין.

שיתוף המאמר:

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

צרו קשר

תאמו תור לאופטומטריסט עוד היום!

צריכים עזרה? אנחנו כאן!

צריכים עזרה? אנחנו כאן!